Makyajda ve Güzellikte Yapılmaması Gerekenler

Dıştan çekilen dudak kalemi, patlamak üzere olan sivilcenin sıkılması, abartılı göz makyajı... Bunlar sıklıkla yapılan güzellik hatalarından sadece bazıları.

Modası geçen ve bayanı güzelleştirmekten çok, çirkinleştiren bu hatalardan kurtulmanın artık zamanı geldi galiba!

Saçlarını kesme!
Saçlarına bir türlü şekil veremediğinden şikayetçisin. Bir gün kafan bozuluyor ve alıyorsun makası eline. Biraz daha biraz daha derken, bir de bakıyorsun saçlar uçmuş gitmiş!

Bu durumda: Ya son derece cool bir tavırla arkadaşlarına "Aaaa! Bu saç şekli şimdi çok moda, yoksa haberiniz yok mu?" diyeceksin ya da uzuuuun bir süre nereye gidersen git, şapkayla dolaşacaksın.

Ne yapmalısın? Kuaföre gitmeme konusunda ısrarlıysan, o zaman bir arkadaşından yardım al. Saçların düzse ve arkadaşına güveniyorsan bunu deneyebilirsin. Ama sakın saçlarına şekil verdirmeye falan kalkma!


Sivilcelerini sıkma!
Şimdi bunu yapmamak mümkün mü? Günlerdir beklediğin partinin sabahında, bir bakıyorsun çenende kocaman bir sivilce! İçinden ona öldürücü bir darbe indirmek geliyor. Hem de tırnaklarınla. Sonra bu masum sivilce, koca bir canavara dönüşüyor ve yüzünün tamamını kaplıyor. Şimdi git bakalım partiye!

Ne yapmalısın? Sivilcenin üzerine limonla karıştırılmış talk pudrası sür ve akşama kadar beklet. Böylece sivilcenin daha fazla büyümesini engellemiş olursun.


Parlak kırmızı ruj sürme!
Biliyoruz, kırmızı ruj gerçekten çok seksi! Ama eğer dişlerin yeterince çarpıcı değilse seksi olmak bir yana çok itici görünebilirsin.

Ne yapmalısın? İlla kırmızı ruj kullanmak istiyorsan, biraz daha soft tonlarını denemelisin.

Şeftaliye yakın açık kırmızılar, uygun göz makyajıyla çok iyi gider.


Dudak kalemi kullanma!
Eğer canın Seren Serengil'e benzemek istiyorsa, o başka! Ama normal şartlarda dudak kalemi kullanman, hele ki onu dudaklarından taşırarak daha dolgun göstermeye çalışman en büyük hatalardan biri. Hem çok yapay görünüyor, hem de kesinlikle amaca hizmet etmiyor.

Ne yapmalısın? Dudakları daha dolgun göstermenin en kestirme ve en doğal yolu, parlak ve açık renk ruj kullanmak! Açık renkler, yüzeyi daha büyük göstereceğinden, istediğin efekti yakalayabilirsin.


Nasırlarını jiletle alma!
Bazen yanlış ayakkabı giymek yüzünden istenmeyen nasırlar oluşabilir ayakta. Ama bunun çözümü kesinlikle onları jiletle almak değil. Bu hem çok tehlikeli, hem de bir süre sonra yeniden oluşabilme olasılığı var.

Ne yapmalısın? Eğer düzenli olarak pedikür yaparsan, ayaklarında nasır oluşma olasılığını en aza indirirsin.

Oluşmuş nasırların ise mutlaka tedavisi yapılması gerek. Bunun için, eczanelerde bulabileceğin nasır bantlarından yararlanabilirsin.


Kaküllerini fazla uzatma!
Şu sıralar uzun kaküller çok moda. Ama bu fazlasıyla işlevsiz. Hem bütün yüzünü kapatıyor, hem de şeklini uzun süre muhafaza etmek imkansız olduğundan, sürekli elinin saçında olması gerekiyor. Üstelik minyon yüzlü ve dar alınlılarda hiç güzel durmuyor.

Ne yapmalısın? Her şeyden önce uzun kakülü, geniş bir alına sahipsen denemelisin. Aksi taktirde, yüzün olduğundan daha da küçük görünecektir. Şeklini muhafaza etmek içinse, köpükten faydalanabilirsin.

Bunun için önce kaküllerini iyice köpükle. Ardından büyük bir fırça yardımıyla içe doğru kıvırarak fönle. Böylece saatler boyu dayanabilen kaküllere sahip olursun.


Uzun tırnaktan vazgeç!
Uzun tırnak modası 80'lerde kaldı. O zamanlar tırnaklar olabildiğince uzatılır, üzerine de kırmızı oje sürülürdü. Eh, artık sene 2008! Yani artık bu moda çok çok çok "out"! Ne yapmalısın? Tırnak uzatma fikrinden vazgeç. Tırnaklarını kes ve küt olarak törpüle. Üzerine de istediğin renk ojenden sür.


Göz makyajını abartma!
Biliyoruz vampirella gözler şu sıralar çok moda. Ama bu, ancak profesyonel ellerden çıktığında güzel görünüyor. Makyaj yapmayı sevmiyorsan ve göz makyajının nasıl yapılacağına dair bir fikrin yoksa bundan vazgeç.

Ne yapmalısın? Sadece göz rengine uygun bir kalemle gözlerini çerçevelendir ve aynı renkte bir maskara kullan.

0 yorum: