Genç Görünmenin Sırrı

Endolift ile 10 yaş gençleşin!
Son dönemde estetik gündeminde sık sık karşımıza çıkan ve ameliyatsız yüz germe yöntemi olarak birçok bayanın yüzünü güldüren ameliyatsız tekniklere bir yenisi eklendi; endolift...

Yöntemi Op.Dr. Tunç Tiryaki'den dinledik.

Yüzdeki yaşlanma nasıl gerçekleşiyor, hangi tekniklerle yüz gençleştiriliyor?
Yaş ilerledikçe, vücut ve yüz boşalarak yumuşak dokusunu kaybediyor, kemikler eriyor. Bunlara bir de yer çekiminin etkisi eklendiğinde sarkma meydana geliyor. Erimenin çözümü, kaybolan dokuyu yerine koymak yani doldurmak.

Sarkmanın tedavisi ise açık; sarkan deriyi keserek alacaksınız, sonra da yüzü yukarı çekeceksiniz.

Veya bunları bir yere asmanız gerekiyor. Teknikte kullanılan ipler de, iplerin yerleştirilmesi yöntemi de sürekli gelişti ve değişti. Ancak kesinlikle belirtmek isterim ki, hiçbir şekilde keserek yapılan yöntemin yerini tutmuyor.

Deride belirgin ölçüde sarkma varsa, onu keserek almak zorundasınız. Ayrıca bilinen diğer bir gerçek ise ataçlama diye bilinen eski teknikler de yetersiz kalıyor.

Endolift tekniği yüzün hangi noktalarında uygulanıyor?
Kaşı asacaksak saç içinden giriyoruz, yanağı yukarı çekmek istiyorsak şakaklardan asıyoruz. Çenede ise kulak arkasından giriyoruz.

Endolift tekniği için doğru hastalar kim?
Bize gelen önemli bir hasta grubu var. Örneğin, bir bayan 40 yaşında ve problemli. Ancak kesseniz kesemezsiniz. Çünkü kesilecek kadar deri fazlası yok. Biz bu hastalarımıza yakın zamana kadar "biraz bekleyin, sarkma iyice belirginleştiğinde ameliyat olursunuz" diyorduk.

Ya da dolgu maddeleri ve yağ enjeksiyonu ile idare ediyorduk. Ama şimdi endolift tekniği ile bu tarz hastalarda dramatik sonuçlar alıyoruz. Bu yöntemle kaşları, yanakları, çeneyi, burnu ve dudakları asabiliyoruz.

İşlem nasıl gerçekleştiriliyor?
Kaş, boyun kenarı gibi tek bir bölgede çalışacaksak hastaya sadece lokal anestezi uyguluyoruz. Tüm işlem sadece 10 dakika sürüyor. Neredeyse botoks kadar kolay.

Birkaç bölgeye uygulama yapacaksak damardan hafif bir uyku ilacı verip hastayı sersemletiyoruz. İşlem sonrası ağrı sızı olmuyor. Endolift ile birlikte yağ enjeksiyonu yapmadıysak eğer herhangi bir şişlik de olmuyor.

Bu yöntemin herhangi bir dezavantajı var mı?
Bu kesinlikle plastik cerrahların işi. Çünkü çok derine girilebilir ve yüzde asimetri olabilir. Cildin kendini bırakma payını da hesaplamak gerekiyor. Yeteri kadar çekmezseniz bu sefer de kaldırdığınız bölge ayın yere geri döner.

Çok çekilirse fazla yukarı çıkar. Basit gibi görülse de ciddi bir tecrübe gerektiren bir iş. Ama bir sorun olursa geri dönüşü de kolay. Askı dikişlerini çıkartmak iki dakika sürüyor.

Endolift yöntemi vücutta da kullanılıyor
Vücuttaki teknikle endolift yöntemi, meme, iç bacak ve popoda kullanılıyor. Örneğin, kolda çok sarkması bir hastada eskiden koltuk altından dirseğe kadar yatay bir kesik izi oluyordu. Bu yöntemle şu anda sadece koltuk altında kalacak şekilde dikey bir çizgi yapıp, deri fazlası toplanıyor. Bir iz oluşuyor ama o da koltuk altına saklanıyor.

Memede ise göğüs çevresinden daireler geçirip, bunları içeriden bağlanıyor. Sonra da hepsi birden köprücük kemiğine yerleştirilen bir vidaya sabitleniyor. Tüm bunlar yüzden daha komplike işlemler.

0 yorum: