Doğum Kontrol Hapları ve Yanlış İnanışlar

Doğum kontrolde neden bu kadar önyargılıyız.....
Birçok bayan doğum kontrol haplarıyla ilgili kulaktan dolma bilgilere sahiptir ve doktoruna dahi danışmadıgı halde dogum kontrol haplarının yan etkilerinden bahseder. "Doğum kontol hapları kilo aldırır. Kısırlığa neden olur, kıllanmayı artırır, erken menepoza sebep olur" gibi...

Yanlış bildiklerimizin doğrularını Jinekolog Kağan Kocatepe'den öğrenmeye ne dersiniz?

Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?
Doğum kontrol haplarındaki progesteron (yumurtlamadan sonra salgılanan hormon) türevi maddeler, vücutta su tutulmasına neden olabilir. Vücutta biriken madde su olduğu için kalıcı bir kilo değişikliğinin olması düşünelemez.

Yine doğum kontrol hapları beyinde açlık merkezine etki ederek iştah artışına neden olabilir. Bu etki de kişiden kişiye değişmektedir. Günümüzde kullanılan düşük dozlu (yani 35 mikrogram ve daha düşük miktarlarda östrojen içeren) haplar, kullanan kişinin iştahını artırabilir. Buna bağlı olarak gıda alımının artması sonucu kilo artışına neden olmaları beklenmez.

Peki Ne Yapmalıyım ?
Doğum kontrol haplarından kaçınmanızın tek nedeni kilo almaktan korkmanız ise doktorunuza bu durumu bildirin. Belki de bu durumda en iyi çözüm hapları 4 ay boyunca kullanmak ve 4. ay sonunda sonucu değerlendirmektir. Bu süre sonunda haplar size kilo aldırdıysa başka yöntemlere geçiş yapabilirsiniz.

Doğum kontrol hapları tüylenme yapar mı?
Günümüzde kullanılan doğum kontrol haplarının içeriğinde progesteron türevli ilaçlar yer almaktadır. Bu ilaçların testosteron ("erkeklik hormonu") benzeri etki yapması olasıdır. Ancak bu sonuç varsayım olmakla beraber, hapların yapımında en az testosteron etkisi bulunan progesteron türevi ilaçlar kullanılır. Bu yüzden günümüzde kullanılan hapların tüylenmeyi artırması beklenmez.

Aksine tüylenme tedavisinde doğum kontrol hapları birinci basamak tedavi olarak uzun zamandan beri kullanılmaktadırlar.

Doğum kontrol hapları kısırlığa neden olur mu?
Hapların kalıcı hormon bozukluğu yaptıklarına dair hiçbir bilimsel veri ve ispat yoktur. Teorik olarak da mümkün görünmemektedir. Kişisel farklılıklara bağlı olarak yumurtlamanın (yani gebe kalabilirliğin) geri dönüşü bir-iki ay gecikebilir. Bu süreden daha fazla bir gecikme oldukça nadir görülen bir durumdur.

Doğum kontrol hapları bayanlara doğurganlık üzerinde hiçbir etki yapmaz. Yani haplara başlamadan önceki doğurganlık oranınız ne ise haplara başladıktan sonraki doğurganlık oranınız da aynı olacaktır.


Dikkat edilmesi gereken nokta kadının doğum kontrol hapını kullanma süresidir. Örneğin 30 yaşında hap kullanmaya başlamış bir bayan, kullanıma 5 yıl sonra ara verdiğinde doğurganlığı azalmış olacaktır. Bu azalmanın nedeni 5 yıl boyunca hap kullanması değildir. Doğurganlık yaşa bağlı olarak haliyle azalacaktır.


Doğum kontrol hapları kansere neden olur mu?
Elimizdeki veriler doğum kontrol haplarını kullanan bayanların rahim ve yumurtalık kanserinin ortaya çıkma riskini azalttığını göstermektedir.

Doğum kontrol haplarının rahimağzı kanseri üzerinde bir etkisinin olması düşünülemez. Bununla beraber, hap kullanan kadınlarda, rahimağzı kanserlerinin öncüleri daha sık yakalanmaktadır. Bunun nedeni muhtemelen hap kullanan kadınların yıllık jinekolojik muayenelerini aksatmamalarıdır. Diğer nedeni de; rahimağzı kanseri öncüsü lezyonların papsmear kanser tarama testiyle henüz belirti vermeyen bir aşamada saptanabilir olmasıdır.

Doğum kontrol hapları her gün aynı saatte alınmazsa gebe kalır mıyım?
Doğum kontrol haplarını kullanırken hatırlamanız gereken yanlızca şudur! Günde bir kez ve günün aynı zaman diliminde (tercihinize göre sabah, öğlen veya akşam) Bir günden diğerine üç dört saatlik bir farklılığın hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

Bir gün hap almayı unutursanız, ertesi gün iki tane birden aldığınızda hapların koruyuculuğunda bir azalma olmaz. Bunu alışkanlık haline getirmediğiniz sürece her adet döngüsünde, doğum kontrol hapını almayı bir veya iki kez unutmanızın hapların koruyuculuğu üzerinde olumsuz bir etkisi olmaz.

"ekolay.net"

0 yorum: