Dogum Kontrol Haplariyle İlgili Bilinen Yanlisar

|

Adet döngüsünü hamile kalmayı engeller mi?
Yapılan çalışmalar göstermektedir ki, kullanılan çeşitli methodların adet döngüsünü bastırmasında hiçbir tehlike yok. Bazı ilaçlar premenstrüel sendromlarını azaltır, diğerleri ise adet döngüsünü durdurur. Pensilvanya’daki Delaware County Memorial Hastanesi’nden Dr. Rebecca Gould açıklıyor: “Hormonlar rahim duvarının ince olmasını sağlıyor, yani hiçbir yeni oluşum meydana gelmiyor.” Ayrıca, adet sırasında görülen semptomlar genellikle yok oluyor.

Adet döngüsünün bastırılması, özellikle çok fazla kanaması olan, krampları olan ve menstrüal migreni olan kadınlarda oldukça faydalı oluyor.

Doğum kontrol hapları kanser riskini artırıyor mu?
Doğum kontrol haplarını uzun süre kullanmak, gerçekte rahim kanseri ve yumurtalık kanseri riskini azaltır.
Bir yıl sonunda, rahim kanseri riski %50, ve yaklaşık bir buçuk yıl sonra yumurtalık kanseri riski %40 azalır. 10 yıl sonra ise, bu risk normalden %80 daha düşük olur. Columbia Üniversitesi’nden Dr. Katharie O’Connel açıklıyor: “Rahim duvarının uzun süre ince kalması ve yumurtalıkların aktif olmaması, kansere neden olan yanlış hücre bölünme riskini azaltır.” Doğum kontrol hapları aynı zamanda kolon kanserini de önlüyor.

Peki ya meme kanseri?
Bugüne kadar yapılmış araştırmalar ne yazık ki bu konuda yetersiz kalıyor. Mayo Clinic Proceedings’te yayımlanan ve daha önce yapılan araştırmaların incelendiği bir çalışmada, doğum kontrol hapı kullananlarda bu riskin çok az bir artış gösterdiği, ancak hap kullanımının sonlandırılmasıyla birlikte bu artışın ortadan kalktığı belirtiliyor.

Meme kanseri hastalarının veya daha önce meme kanseri olan kişilerin ise, hormonların kanser hücrelerini uyarabileceklerini göz önünde bulundurarak, doğum kontrol haplarını kullanmamaları gerektiği açıklanıyor.

Doğum kontrol hapları şişmanlatıyor veya cinsel soğukluğa neden oluyor mu?

Çoğu kadın şişmanlamasının nedeni olarak doğum kontrol haplarını görür, ancak doğum kontrol haplarının, ani başlayan kanamalar dışında hiçbir yan etkisinin olmadığı belirlenmiştir.
Libido için ise, bazı çalışmalar cinsel isteğin azaldığını, bazıları ise arttığını gösteriyor.

Spiral kullanmak kısırlığa neden oluyor mu?
1970’li yıllarda piyasaya sürülen bir tür spiralin, enfeksiyonlara neden olduğu ve bu nedenle kısırlığa yol açtığı düşünülüyor. Ayrıca bu vakalardan 17’si ölümle sonuçlanmıştır. Ancak günümüzde kullanılan spiraller oldukça güvenlidir. Ayrıca spiral, doğum kontrol haplarından daha etkili ve daha ucuzdur.

Spiralin yan etkileri var mıdır?
Üç dakika kadar menstrüal kramplara benzer bir acı hissedilir, ve sonraki bir hafta kramplar ve kanama olabilir. Ayrıca genellikle spiralle beraber rahime bakteriler de yerleştiği için ilk üç hafta enfeksiyon riski oldukça yüksektir, ancak bu enfeksiyon bir antibiyotikle kolayca tedavi edilebilir.

Diafram doğum kontrol hapı kadar etkili midir?
Serviksi tamamen kapatan ve spermisid içeren diaframlarda, risk haplara göre daha yüksektir.

Vajinal doğum yapmış kadınlarda, serviks daha büyük olduğu için, %32 gibi oldukça büyük bir risk vardır, diğer kadınlarda ise bu risk %16’dır. Daha iyi bir korunma için, kondomla beraber kullanılması gerekir.

Doğum kontrol hapları uzun süre kullanımaMAlı mıdır?
Doğum kontrol haplarının kullanımına ara verdiğinizde, hamile kalma riskiniz vardır. Hapları bırakmak için tıbbi hiç bir neden yoktur. Hap kullanımını bıraktıktan sonra, hamile kalabilirsiniz. Kadınların %50’si ilk üç ay içinde hamile kalmaktadır.

Doğum kontrol haplarının yan etkileri ömür boyu sürer mi?
Dr. Gould, hormonal doğum kontrol yöntemlerinin yan etkilerinin ilk üç ay içinde ortadan kalktığını belirtiyor.

40 yaşın üzerinde doğum kontrol hapı kullanılmaMAlı mıdır?
Doğum kontrol haplarını menopoza girinceye kadar kullanabilirsiniz. Ancak, yaşınız 35’in üzerindeyse ve sigara içiyorsanız, veya hipertansiyon yada diyabet hastasıysanız, hap kullanımıyla kalp hastalıkları ve felç riskiniz artıyorsa, sadece progesteron içeren haplardan kullanabilirsiniz.

Doğum kontrol haplarıyla beraber diğer haplar da alınabilir mi?
Depresyon için kullanılan bazı ilaçlar, doğum kontrol haplarını etkisiz hale getirmektedir. Araştırmacılar, bu ilaçların, doğum kontrol hapının metabolizmasını hızlandırarak, hormonların görevlerini yapmalarını önlediğini düşünüyorlar. Bunun yanı sıra, doğum kontrol hapları antidepresanların etkilerini artırıyor.

Doğum kontrol hapları migreni kötüleştiriyor mu?
Bu yanlıştır, ancak auranın eşlik ettiği migren ağrıları olan kadınlarda doğum kontrol hapları felç riskini artırıyor. Bu kişiler için östrojen içermeyen hormonal methodlar kullanılabilir.

0 yorum: