Hamile Kalma İhtimalinizi Arttırın

|

Bazı durumlarda kadında veya erkekte görülen sorunlar bu eşsiz duygunun yaşanmasını engelleyebiliyor. Anne-baba olmak isteyen çiftlerin dikkat etmesi geren bazı noktalar var.

İlk olarak, doğurganlığı arttırmak için dikkat edilmesi gereken önemli etkenlerden biri kilo faktörüdür. Çok kilolu ya da çok zayıf olmak doğurganlığı azaltır. Bunu önlemek için sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak gereklidir. Ayrıca, kadınlarda vitamin ve mineral eksikliğinin oluşması da doğurganlığı etkilemektedir. Bu durumu engellemek için mutlaka uzman bir kişiye danışılmalıdır. Uzman kişinin görüşleri doğrultusunda size özel bir beslenme programından yararlanılmalıdır.

Doğurganlığı olumsuz etkileyen diğer bir faktör ise hem kadınların hem de erkeklerin çok fazla sigara, kahve ve alkol tüketmeleridir. Unutmamanız gereken bir husus ta farklı hastalıklar için kullanılan ilaçlara dikkat edilmesi; İlaçları kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdır. Çünkü bazı ilaçlar erkeklerde sperm sayısını azaltabildiği gibi kadınların da doğurganlığını etkileyebilir. En önemli etkenlerden biri de bağımlılık yapan ilaçlardır. Bu ilaçlara dikkat edilmeli ve bu maddelerin kullanımının üreme potansiyeli için oldukça tehlikeli olduğu unutulmamalıdır.

Erkeklerin başka kadınlarla ilişkiye girmesi de, doğurganlığı olumsuz etkiler. Böyle bir durumda erkek enfeksiyon kapar ve kadının da aynı enfeksiyonu almasına neden olarak doğurganlığına zarar verir. Üreme potansiyelini arttırmak için hamile kalma ihtimalinin yüksek olduğu günlerde ilişkiye girilmesi (yumurtlama dönemi) hamile kalmayı kolaylaştırır.

Stresten uzak durmanız da çok önemli. Çünkü stres kortizol ve prolaktin hormonlarında dengesizlik yaratarak kadınlarda yumurtalıkların çalışma düzenini bozabilir. Erkeklerde de ise sperm kalitesini düşürür. Sinirli olduğunuz durumları kontrol altında tutabilmeniz, rahat ve sakin olmanız stresi yenmenizi sağlayacaktır. Bunun için de yoga ve benzeri terapi yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Hamile kalmak için hazırlıklar yapın
Öncelikle kadın fiziksel ve ruhsal açıdan anneliğe hazır olmalı. Özellikle doğum kontrol hapları kullanan kadınlar en az 3 ay önce hapları bırakmalı, geçen sürede kontrollü cinsel ilişkide bulunmalı. Hamile kalmadan 2 ay öncesinden başlayıp, hamileliğin ilk 3 ayında da devam edecek şekilde günde 0.4 mg. folik asit kullanımı, bebekte sinir sisteminde problem olma ihtimalini yüzde 80 azaltır. Eğer annenin daha önce böyle problemli bebeği varsa folik asit kullanımının günde 4 mg. olması gerekir. Bir ailede daha önceden sinir sistemi sorunlu bebek varsa; bir sonraki gebelikte kadının yine aynı problemle bebek doğurma ihtimali yüzde 3-5 daha fazla artmıştır.

Yatakta biraz bekleyin
Hamileliğe hazırlık için neler yapmalı?
Anne adayı üç ay öncesinden genel bir check-up'tan geçip, smear testi ve jinekolojik muayene yaptırmalı. Türk kadınlarının büyük kısmında anemi (kansızlık) olduğu için anemi araştırması yapılmalı. Anemisi varsa hamilelik öncesi normal seviyeye getirilmeli. Enfeksiyon hastalıkları açısından da anne adayı taranmalı. Hepatit B, C, HIV ve kızamıkçık virüsleri bizim için gebelikteki en büyük sorunlardır. Eğer annenin kızamıkçık açısından bağışıklığı yoksa mutlaka kızamıkçık aşısı yapılmalı. Bu da hamile kalmadan en az 6 ay önce planlanmalı. Eğer hamilelikte kızamıkçık geçirilirse; bebekte ağır sakatlıklara yol açmaması için gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Bu arada kadın sigara ve alkol gibi alışkanlıklardan kendini uzaklaştırmalı. Eğer ağır bir iş hayatında çalışıyorsa bunu yeniden organize etmeli.

Ne sürede çocuk olmazsa çift sorun olduğundan şüphelenmeli?
Normalde bir sene korunmamasına rağmen çiftin çocuğu olmamışsa 'neden olmuyor' diye araştırmaya başlaması gerekiyor. Anne ve babanın yaşı eğer 35 ve üzerinde ise gebe kalma süresi 6-8 aya iner. Sonrasında zaman kaybedilmeden uzman bir hekimden yardım alınmalı.

Çocuk sahibi olmak için ne zaman ilişkiye girmeli?
Adetleri düzenli olan bir kadında, hamile kalmak için en uygun dönem; adetin ilk gününden itibaren 11 ila 17'nci günler arasıdır. Bu günlerde cinsel ilişkiye girmek hamile kalma olasılığını arttırır. Cinsel ilişkiden sonra hemen yataktan kalmamak, vajinanın yıkanmaması gibi yöntemler de hamileliğin oluşmasında etkilidir.

Her gece ilişkiye girmek şart değil
Her gün ilişkiye girmek çocuk ihtimalini artırır mı?
Önemli olan kadının yumurtlama dönemine yakın günlerde cinsel ilişkinin yaşanmasıdır. Her gece ya da gün aşırı seks yapılması, sonucu etkilemez. Adetleri düzensiz olan kadınlarda yumurtlama gününü tam olarak tayin etmek güç olabilir. O zaman vücut sıcaklığını ölçmek, işe yarayan bir işlem olabilir. Yumurtlamadan hemen sonra vücut sıcaklığı arttığı için adet dönemi test edilebilir. Bunu takiben 11 ila 17'nci günler arasında cinsel ilişkiye girildiğinde gebelik elde edilme olasılığı yükselir.

Çocuk yapmak için özel afrodizyaklar faydalı olur mu?
Birtakım bilimsel araştırmalar; kız çocuk isteyen anne babaların hamile kalınmadan 4-5 ay önce vitamin ağırlıklı beslenmesinin etkili olduğunu gösterdi. Hem anne hem babanın protein ağırlıklı diyet yapmasının ise çiftin erkek çocuk ihtimalini arttırdığı söyleniyor.

0 yorum: