Evliliği Kurtarmanın Yolları

|

ABD'de 30 yılı aşkın bir süredir evlilik ve aile terapisi konusunda çalışma yürüten Uluslararası Aile Terapi Derneği Genel Sekreteri Dr. William J. Hiebert, günün modern toplumlarında evliliklerin ''işlerden arta kalan zamanlarda idare edilmesinden dolayı'' sorunlar yaşandığını söyledi.

Aynı zamanda Rock Island şehrinde ''Evlilik ve Aile Danışmanlığı Merkezi''nin yöneticiliğini yapan, ''Evlilik Öncesi ve Yeniden Evlenme Danışmanlığı'' ve ''Çift Terapisinin Dinamik Değerlendirmesi'' isimli kitapları bulunan Hiebert, aile terapisi eğitimi için geldiği Başkent'te, Türkiye'de büyük anne, büyük baba ve diğer akrabaların da yer aldığı, yakın mesafelerde yaşayan aileler söz konusuyken, ABD'de birbirinden uzakta yaşayan dağınık ailelerin yaygın olduğunu ifade ederek, ''Bu nedenle biz daha çok çiftlerle ilgili veya ebeveynlik, iş ve meslek problemleri üzerinde çalışıyoruz'' dedi.

Türkiye'de ''kaynana-kayınpeder'' sorunlarının daha çok görüldüğünü kaydeden Hiebert, Amerika'da ise bunun tam tersi bir durumun söz konusu olduğunu söyledi.

Ülkesinde çiftlerin boşanma aşamasına gelmeden durumdan anne-babalarını haberdar etmediklerini, sorunlarının çözümü için terapiste gittiklerini anlatan Hiebert, Türkiye gibi geleneksel toplumlarda ise bu sorunların ailelere danışıldığını kaydetti.

Hiebert, "Türkiye'de örüntülü ilişkiler, kuşaklar arası meseleler var. Aileler, çocuklarının sorunlarına objektif yaklaşamaz. Her biri kendi kızının ya da oğlunun haklı olduğuna inanır. Tarafsız bir aile terapistinin sorunların çözümüne daha fazla katkısı olur" dedi. Hiebert, Türkiye'de bazı boşanmaların araya giren büyüklerin çabasıyla önlenebilmesiyle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine de, ''Biz evlilikte büyüklerin mutluluğundan çok çiftlerin mutluluğuna odaklanırız. Bu bizim kültürümüzden kaynaklanıyor. Herşeye rağmen süren birliktelik çifti değil, büyükleri mutlu eder'' diye konuştu.

Hiebert, mutlu bir evlilik için çiftlere, şu önerilerde bulundu:
-''Günümüzün modern toplumlarında evlilikler işlerden arta kalan zamanlarda idare edildiği için sorunlar yaşanıyor. Bu nedenle evliliğinize de işinize ayırdığınız kadar zaman ayırın.

-İlişkinizi canlı tutmak için eşinizle baş başa zaman geçirin.

-Sağlıklı bir ilişkide önce evlilik, sonra çocuklar gelmelidir. Eşinizle 'çocuklar nereye gidecek, ne yapacak' gibi konular dışında duygu ve düşüncelerinizi de konuşmalısınız.

-Ev ve aile ortamı dışında hobilerinizi geliştirebileceğiniz ya da gönüllü olarak çalışabileceğiniz alanlarla ilgilenin. Bunları da eşinizle paylaşın. Araştırmalar, evin dışında farklı bir alana odaklanan çiftlerin daha sağlıklı bir evlilik yürütebildiğini gösteriyor.

-Çiftler çok yorgun ya da endişeli olduklarında cinsel yaşamları olumsuz etkilenir. Dolayısıyla planladıkları program çok yorgun ya da endişeli oldukları bir dönem için düşünülmemelidir.

-Cinsel isteğin azalması son yıllarda çiftlerin yaşadığı sorunların başında geliyor. İlk çocuk gelinceye kadar bir sorun olmuyor ama sonrasında şikayetler başlıyor. Hem bebek hem de iş yaşamı çiftleri yorgun düşürüyor. Bu nedenle çiftler yaptıkları her şeyi sürekli değerlendirmemeli ve birbirlerine zaman ayırmalıdırlar. Bunun için de eşler kendi ilişkileri için her hafta düzenli olarak uygulayabilecekleri bir program yapmalıdırlar.

0 yorum: