Beslenmenin Kırışıklıkar Üzerindeki Etkisi

Beslenme ve Kırışıklıklar
Kırışıklıklar yaşlanmanın vazgeçilmez bir parçası olabilir, fakat bu onlarla hiçbir savaşa giremeyeceğimiz anlamına gelmiyor.

Cildinizi güneşin ultraviyole radyasyon ışınlarından korumak yapabileceğiniz en güçlü adımdır. Bazı kimseler de değişik teknikler kullanırlar ; bunlar peeling, Botox, cilt bakım kozmetikleri ve estetik cerrahi olabilir.


Cildinizi Koruyun
—Güneş ışıklarına çok fazla maruz kalmayın.
—Cildinizi her gün düzenli olarak temizleyin ve nemlendiriciler kullanın.
—Güneş yağı sürün, şapka ve güneş gözlüğü takın.

Kırışıklıklar Daha Az Görünecek
Yapılan çalışmalar ışığında biliyoruz ki, yedikleriniz ve içtikleriniz cildinizin sağlığı üzerinde büyük etki yapıyor.

Vücudun en dış katmanı ve en büyük organı olan cildimiz çevresel faktörlerden de çok etkileniyor. Beslenme stiliniz, cildinizdeki bütün kırışıklıkları silmeyecek cilt yaşlanmasına dur demeyecek ancak görünüşünüzde büyük farklılıklar yaratıp çok daha iyi hissetmenize neden olacak.

Doğru bir beslenme sayesinde olmak istediğiniz yaşta hissedeceksiniz.

En Güçlü Silahınız; Yiyecekler
Araştırmacılar beslenme düzeninizin cilt yaşlanmasına etkileri üzerinde çalışmalara devam etmektedir. Son zamanlarda yapılan bir araştırma neticesinde, sebze, özellikle fasulye türü bitkiler, zeytinyağı, fındık ve besin değerli açısından zengin ekmekler tüketenlerin; kırmızı et, tereyağ ve şekerli yiyecekler tüketenlere oranla çok daha az kırışıklıklara sahip olduğunu belirledi.

Uzmanlar A, C ve E vitaminleri ve zinc, selenyum gibi minerallerin cilt hücreleri tarafından üretilen potansiyel zarar verici serbest radikallerin sayısının artmasına engel olduğu hakkında ciddi şüphe duymaktalar. Bu antioksidan vitaminlerin cildin yaşlanmasına neden olan UV ışınlarına karşı koruduğu da bazı çalışmalar ışığında ortaya koymuştur.


Başka bir çalışmada ise, karotenoid pigmentlerinden tüketen açık tenli kişilerin UV ışınlarına karşı ciltte oluşabilecek tahriş ve zararlara karşı daha çok koruma sağladıkları bilinmektedir ve böylece sağlıklı bir cilt rengini muhafaza edebilirler.


Karotenoid açısından zengin yiyecekler yemek istiyorsanız size birkaç seçenek sunabiliriz. Karotenoidin bolca bulunduğu yiyecekler kayısı, havuç, tatlı patates, ıspanak, kantalup kavunu ve parlak yeşil, portakal rengine ve sarısı renge sahip diğer meyve ve sebzelerdir.
Multivitamin katkıları cildinize yaşlanmaya karşı korunma konusunda yardımcı olurlar.

Ek olarak günde 4-5 adet meyve veya sebze tüketmek, botanik antioksidanlar tüketmek ile aynı anlama geldiğinden cildinizi ultraviyole radyasyona karşı korumak ile aynı anlama gelmektedir.

Gençlik Suyundan İçin
Suya hasret kalan bir bitkinin yetişmesini düşünün. Gittikçe kuruyup güçsüzleşecektir. Bitkiyi sulamak onu geri getirebilir fakat hasar görmüş yaprakları görülecektir. Su, insanlarda aynı mantıkla işlev görmektedir.

Su içerek cildinizi dış etkenlere karşı nemlendirmiş olursunuz, esnekliğini korumuş kurumasını ve zarar görmesini engellemiş olursunuz. Harcadığınız enerji ve susuzluğunuza göre düzen yapıp yeterli su içmelisiniz.

Alkollü içecekler, kafeinli içecekler arasındaki kahve, çay ve birçok gazlı içeceği su olarak saymamalısınız. Çünkü onların idrar söktürücü özellikleri vardır ve aldığınız tüm suyu kısa sürede vücuttan atıp tüketmeye neden olabilirler.

Egzersiz yapmak ve düşük nemli ortamlarda uzun süre bulunmak da vücudunuzun su dengesini bozabilir. Bu faktörlerin her birini dikkate alıp onlara göre ekstra su içmelisiniz.

Cilt Sağlığınız Sizin Elinizde
Birçok cilt hastalığına karşı tam ve kesin tedavi yöntemi olduğunu kesinlikle söyleyemesek de sağlıklı ve besleyici yiyecek-içecekler ile cildinize çok büyük bir koruma sağlarsınız.

Her ne kadar çalışmalar kırışıklıkları önlemenin çok limitli bir işlem olduğunu söylese de, yeterli miktardaki vitamin ve diğer yararlı besin maddelerinin takviyesi ile bu aşama yavaşlatılabilir.

0 yorum: